DEKAN

DEKAN'IN MESAJI

Zamanı hep daha ileriye, yeniliklere ve daha güzele doğru işletebilmek kuşkusuz çok önemli çabalar gerektirir. Bu düşüncelerle yeni bir yapılanma ile, 1970 yılında Ziraat Fakültesi içinde kurulan Peyzaj Mimarlığı, 1989 yılında Mühendislik Fakültesi’nde kurulan Mimarlık Bölümü ve 1994 yılında Güzel Sanatlar Fakültesi’nde kurulan İç Mimarlık Bölümleri ile kuruluş süreci devam eden Şehir ve Bölge Planlama Bölümü 26/11/2017 tarihinde resmi olarak Mimarlık Fakültesi çatısı altında birleşmişlerdir.
Türkiye’nin sayılı üniversiteleri arasında saygın bir yeri olan, değişen ve sürekli gelişen Çukurova Üniversitesi’nde yapılanan Mimarlık Fakültesi, sahip olduğu bölümlerin köklü geçmişi ve geniş bir yelpazede uzmanlıkları olan öğretim elemanları ile güçlü araştırma ve eğitim kapasitesine sahiptir. Fakültemiz bu akademik kadrosunu ve programlarını zenginleştirmeye devam etmektedir.
Fakültemiz bölümlerinin, eğitim-öğretim geleneği çerçevesinde planlama ve tasarım kavramları temel ortak yönüdür. Bu ortaklığın fakültemiz eğitim programlarına yansımasıyla, planlama ve tasarım disiplinlerinin tüm ölçeklerine ilişkin deneyim kazanmış, aynı zamanda geleceği şekillendirmek üzere çevreyi, doğayı, yaşam ve mekânı kavrayabilen, bilgi birikimini yaratıcı ve aydın kimliği ile bütünleştiren, planlamacı ve tasarımcıların dünya standartlarında yetişmesi sağlanmaktadır. Kısaca hedefimiz, mezunlarımızın toplumun aranılan, bilime ve teknolojiye önemli katkıda bulunan üyeleri olarak, her zaman kendilerini takip eden nesiller için rol model olmalarıdır.
Paylaşma ve birbirine saygı anlayışının fakültemizde her düzeyde hâkim olması farklılıklarımızı zenginliğe dönüştürmüştür. Huzur ve sağduyunun egemen olduğu bu eğitim ortamında, 100’üncü yılına yaklaştığımız Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesi ve kazanımlarını benimsemiş bireyler yetiştirmek, fakültemizin akademik misyonları ile birlikte en önemli görevleri arasındadır.
Üniversitemizin araştırma üniversitesi vizyonu dahilinde, nitelikli genç akademik kadrosu ve bilimsel çalışma altyapısıyla ulusal ve uluslararası düzeyde ileri hedeflere ulaşmak üzere Mimarlık Fakültesi olarak yolumuza daha güçlü bir şekilde devam ediyoruz.

Prof.Dr.Süha BERBEROĞLU
Dekan

Menü