Değerli Öğrenci Adaylarımız,

Çukurova Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü'ne hoş geldiniz...

Bölümümüzle ilgili merak ettiklerinize "Bölüm Tanıtım Sunumu" ve "Bölüm Tanıtım Broşürü"nden ulaşabilirsiniz.

Aşağıda Bölümümüzle ilgili diğer genel bilgiler sunulmuştur:

 • Ulaşım: Bölümümüz Çukurova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi binasının 1. Katında yer almaktadır. Adres ve kroki bilgileri için iletişim sayfamıza bakabilirsiniz.
 • Eğitim: Bölümümüzde teori ve uygulamaya dayalı olarak tasarım ağırlıklı bir eğitim verilmektedir. Öğrencilerimiz teorik ve uygulamalı derslere ek olarak 1. Sınıftan itibaren her yarıyılda 1 adet olmak üzere toplam 8 adet Mimari Proje dersi almaktadır.
  Bununla birlikte öğrenciler, 2. Sınıfın sonunda Şantiye stajı, 3. Sınıfın sonunda Büro stajı olmak üzere 2 adet staj yapmak zorundadırlar.
  8 yarıyıllık eğitim planımızda yer alan ders listesini ve ders içeriklerini incelemek için Eğitim-Öğretim Bilgi Sistemi'ni inceleyebilirsiniz.
  Not: Mart 2020’den beri Covid-19 pandemisi nedeniyle uzaktan öğretim yöntemi ile yürütülen dersler, 2021-2022 Eğitim Öğretim yılından itibaren hibrit (uzaktan & yüz yüze) öğretim seklinde devam etmektedir. Bazı teorik dersler online olarak işlenirken, uygulamalı derslerin büyük bir çoğunluğu atölyelerde yüz yüze gerçekleştirilmektedir.
 • Akademik Kadro: Bölümümüz Öğretim Elemanlarıyla ilgili detaylı bilgilere  Mimarlık Bölümü Akademik Kadro sayfasından ulaşabilirsiniz.
 • Önemli Tarihler: Ders kayıtları, eğitim başlama-bitiş, vize, final ve bütünleme, yatay-dikey geçiş başvuruları gibi önemli tarihlere Akademik Takvim sayfasından ulaşabilirsiniz. Bölüm ders programları ve sınav programları ise Bölümümüz internet sayfasında bulunan ilgili linklerde yer almaktadır.
 • YÖK Puan Bilgileri: Bölümümüz ÖSYM tarafından yapılan Merkezi Yerleştirme Sınavı'nda SAY puan türüyle öğrenci kabul etmektedir. Son 3 yılda Bölümümüze yerleşen öğrencilerle ilgili istatistiki bilgilere YÖK-Atlas sayfasından ulaşabilirsiniz.
 • Üniversite Olanakları: Üniversitemizi hakkında bilgi edinmek için periyodik olarak güncellenen Aday Öğrenci sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 • Öğrenim Ücreti: Bölümümüz Birinci öğretim öğrencilerinin katkı payları Devlet tarafından karşılanmaktadır. Bölüme kayıt tarihinden sonra 4. yılını doldurmuş öğrenciler ise Üniversitemiz tarafından belirlenen katkı payını ödemektedirler.
 • Barınma ve Yurt: Üniversitemiz öğrencileri Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Adana İl Müdürlüğü'ne ait yurtlarda kalabilmektedir. Balcalı Kampüsü içerisinde yer alan Fevzi Çakmak Yurdu 6 bloktan oluşmaktadır. Adana'nın öğrenci dostu bir şehir olması ve uygun kiralar nedeniyle birçok öğrenci de öğrenci evlerini de tercih etmektedir.
 • Değişim Programları: Bölümümüzde Erasmus ve Farabi programları kapsamında yurtiçi ve yurtdışı öğrenci hareketlilikleri ile farklı akademik çevrelerde bulunarak eğitim-öğretim hayatları ile akademik çalışmalarına, sosyal gelişim süreçlerine ve kariyer planlarına olumlu bir etki sağlanması hedeflenmektedir. Değişim programları hakkında bilgi sahibi olmak için CU-Erasmus ve CU-Farabi sayfalarına bakabilirsiniz.
 • Burs Olanakları: Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, başvuru koşullarına uyan öğrencilere burs, öğrenim ve katkı kredisi vermektedir. Müracaatlar e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Ayrıca, öğrencilerimiz kamu ve özel sektör kuruluşları, dernek, vakıf ve şirketler tarafından burs veya kredi olanaklarından da yararlanabilmektedir.
  Üniversitemizde ayrıca başvuru koşulları uygun olan öğrenciler, Fakültemiz Öğrenci İslerinden veya Bölüm Sekreterliğinden temin ettikleri başvuru formu ve istenilen belgeler ile birlikte Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı'na başvuru yaparak yemek bursundan faydalanabilmektedir.
  Bölümümüz öğrencileri, Saglık, Kültür ve Spor Daire Baskanlığı'na müracaat ederek, ders dışı zamanlarında ilgi ve yeteneklerine göre, üniversitemizin çeşitli birimlerinde kısmi zamanlı ve ücretli olarak çalışabilmektedir.
 • Mezuniyet Sonrası İş Olanakları: Mimarlık, tasarım, ofis, şantiye, yazılım, emlak, malzeme, üretim, pazarlama vb. gibi pek çok alanda ve bu alanların altında yer alan bir çok konuda iş potansiyeline sahip bir meslektir. Öğrencilerimiz mezuniyetlerinden itibaren Mimarlar Odası’na kayıt olarak özel sektörde veya devlet kurumlarında Mimar unvanı ile çalışabilmektedir.
 • Kampus Haritası - Mimarlık Fakültesi